O mně

Dušan Polanský

Jmenuji se Dušan Polanský, jsem ročník 1952 a jsem Slovák. Na obrázku vidíte, asi jak jsem vypadal v roce 2022. Povahou jsem typický pesimista. V Brně žiji s tří a půl letou přestávkou od roku 1976. Přestávka se konala v Pardubicích. Brno mám rád především pro jeho atmosféru a lidi, kteří v něm žijí. Jistě jsou i takoví, které nemusím, ale nežijeme v ráji, ale v reálu. Ale to neplatí jenom pro Brno, protože dobro i zlo je přítomno všude. Jinak jaké Brno je a jací brňané jsou, poznáte jedině tak, že v tomto městě budete žít několik let.

Smyslem mých stránek je publikovat část toho, co jsem z oblasti beletrie již kdysi napsal, postupně nové texty přidávat, a tím dát možnost těm, jimž se moje články a seriály líbí si je na Internetu přečíst. O polemiku kolem mých textů moc nestojím, jelikož na ni nemám čas ani chuť. V minulosti jsem publikoval i v odborných časopisech, ale tuhle oblast jsem zde téměř docela vypustil, protože pokrok v informačních technologiích je takový, že v mém věku si hrát na guru je hořce úsměvné, nemluvě o tom, že mi chybí programátorský talent a většinou jsem měl na starosti analýzu a administrativu projektů. V sekci Články ponechávám pouze čtyři (snad) odbornější texty: o strukturovaném programování, rekurzi, Bellmanově principu optimality a Minkowského prostoročasu. Ostatní texty z matematiky a fyziky jsou spíš elementární úvody do něčeho nebo fragmenty o něčem. Napsal jsem je ve víře, že snad alespoň jednomu čtenáři, což není málo, pomohou s pochopením toho, co jej zajímá nebo mu dělá problém. U těchto textů si současně testuji, zda jsem věci pochopil alespoň jakž takž, abych je mohl dát na papír. Někdy si totiž člověk nekriticky myslí, že ano, ale přitom pravý opak je pravdou.

Na stránky průběžně dávám i něco z mých zájmů, a tak jsem na stránky dal i recepty na vaření, třebaže nejsem žádný kuchař, jenom občas něco uvařím nebo přesněji chci uvařit; dopadne to totiž někdy všelijak.

Najdete zde i několik článků z filatelie a ukázky pohlednic. Filatelie je můj koníček, pohlednice sbírám vyloženě okrajově. V žádném případě nejsem typ sběratele, kterému se začnou třást ruce a potit čelo, když uvidí nějaký krásný sběratelský kousek a nemůže na něj z finančních důvodů dosáhnout. Spíš se snažím ze sběratelského materiálu poučit, případně něco dohledat či dostudovat, abych vůbec věděl, čím materiál ke mně promlouvá.

Název řady polemických článků, které jsem nazval Zaslepení je částečně inspirován českým překladem názvu románu Eliase Canettiho Die Blendung; román vřele doporučuji k přečtení. K napsání něčeho podobného jsem se chystal již v počátcích Internetu, ale mé pohodlí mě 15 let hravě poráželo.

V listopadu 2011 jsem se rozhodl začít psát krátké postřehy, skicy a jiné maličkosti ze života, které jsem nazval Střípky. Inspirací k ním mi je nenapodobitelná tvorba rakouského, přesněji snad vídeňského, milovaného spisovatele Petra Altenberga (1859-1919).

Pokud mi budete chtít sdělit svůj názor na obsah mých stránek, moje e-mailová adresa je: dpolansky(zavináč)seznam.cz. Jenom mi prosím nepište, že stránky by měly mít takový a takový vzhled a měly by být použité takové a takové barvy či obrázky či písmo. Máte naprostou pravdu, ovšem akceptujte, že jednak to lépe neumím, nejsem webový designér, a jednak se mi nechce vzhledu věnovat více času. Pokud nesouhlasíte, na klasických webech, facebooku, twitteru atd. najdete miliony krásných stránek, prosím obraťte pozornost na ně. Já si skromně namlouvám, že mé stránky jsou spíš o obsahu.

Někteří o mně říkají, že je mi hej, že psaní mi jde jaksi samo od sebe. Není to vůbec pravda, jde mi těžce, hodně se trápím, znovu a znovu přepisuji, opět a opět dolaďuji text, zpřesňuji sled a smysl myšlenek. Moje trumfy snad jsou vnímavost, všímavost, poměrně široký rozhled a když se již konečně odhodlám něco napsat i primitivní vytrvalost. Jsem si vědom toho, že moje texty by potřebovaly tu a tam korektorské zásahy, ale protože korektora(ku) nemám, klidně mi napište, když nějaký gramatický či stylistický úlet objevíte. Budu vám vděčný.

Rovněž budu rád, když čtenáři nebudou chtít, abych posoudil to či ono nebo napsal knihu s tím a tím námětem či se podílel na tvorbě nějaké publikace anebo spolupracoval na projektu. Jednoduše nemám na to čas, příslušnou dávku energie a chuť. Tímto se omlouvám všem, jimž jsem spolupráci odmítnul nebo ještě odmítnu. Děkuji za pochopení.

Základ textu napsán v Brně v září 2010. Foto vyměněno 25. září 2022.

Domů | Prolog 2001: Vesmírná odysea | Střípky | Nejen básně v próze