Prolog    2001: Vesmírná odysea

12. díl

Dušan Polanský

5. 6. 2000
Jahody, šlehačka a přikusování vaflí. Třešňový bublaninový koláč. Jahodový koktejl. Houpání se v křesle s kšiltovkou na hlavě, na klíně veliká mísa jahod, občasné zamžourání do sluníčka a labužnické vychutnávání vůně a šťavnatosti každičké jahody. Žádný Frank, Saturn, MAT-1, HAL, žádná NASA. Víkend strávený u mámy byl jen jahodový a třešňový. Bože, jak by to bylo krásné nechat těch 148 mého IQ navěky odpočívat, mít muže, jenž se dobře postará o rodinu, dům na volném slunečném prostranství a hlavně velikou záhradu a v ní to nejkrásnější -- hrající se děti. Vnímat dny jenom podle zdraví dětí, sluníčka, deště, větru, zimy, sněhu, hvězd a touhy po milování.
6. 6. 2000
Frankovi to asi nedalo a ozval se. Večeře v útulné restauraci. Frank se snažil mluvit jako by malá roztržka mezi námi nebyla. Byl smutný. Nakonec to z něho vylezlo. Včera se při výcviku přihodila nepříjemná událost. Bowmanovi defektní měřič signalizoval, že mu dojde kyslík dříve, než se dostane do bezpečí. Bowman to prý moc nezvládl. Kdyby se to stalo před zasedáním státní astronautické rady, tak dnes velitelem Discovery je Roman Kaminski. Měla jsem pocit, že Frank pochopil, že ten kyslík mohl opravdu dojít a že mám právo na strach o něho a že tento strach může být silnější než radost z jeho nasazení do hlavního paleontologického týmu. Frank mě doprovodil domů, ale nechtěl jít dál, že zítrá má výcvik a musí brzo vstávat. Zvláštní, ale moc mi to nevadilo. Stalo se vůbe něco? Skoro nic, ale není to nic. Bože, jak jen může být vztah mezi mužem a ženou křehký.
8. 6. 2000
Český Internet. Benzín. Cena kolem 30 Kč za litr. Porovnávají se platy na Západě a v Česku a hlavně kolik si lze za ně koupit benzínu. Lezou z toho až absurdnosti. Co s tím? Různí geniální mudrci znovu a opět vyslovují prostou, podle nich ale geniální, pravdu: zvýšit produktivitu práce. Ovšem má to malý háček: jednak to ví i ten největší hlupák a jednak je to již výsledek něčeho. Začít je potřeba někde jinde, ale fofrem! Kde? Ale přece na to stačí obyčejný selský rozum a ne chytré hlavy armády analytiků, politiků, poradců, úředníků, prognostiků a dalších pseudonepostradatelných. Slované, je si potřeba udělat ve svém domečku pořádek a přestat se utěšovat tím, že Západ to udělá za vás. Možná, že i nakonec udělá, ale předtím ten nepořádek využije ve svůj ekonomický prospěch. Ale teď jsem udělala pořádnou botu: měla jsem použít minulý čas.
9. 6. 2000
Z Moffett Field mi došel na třech cédéčkách program na Turingův test. Než mi cédéčka vydali musela jsem podepsat prohlášení, přesně tak, jak mě již předem informovala Hannah Jamisonova. Jinak Alan Turing vyvodil, že pokud lze vést s počítačem dlouhodobý rozhovor, aniž jsme schopni rozlišit mezi odpověďmi počítače a odpověďmi, jaké by dával člověk, pak stroj skutečně myslí. Přesné provedení testu by vyžadovalo mít alespoň jednoho člověka, jenž by odpovídal na stejné otázky jako HAL a já bych se snažila dojít na to, které odpovědi jsou HALovi a které lidské bytosti. Kdyby se mi to moc nedařilo, tak můj HAL myslí. Má to jeden problém, těch otázek musí být položeno tak asi kolem jednoho milionu, aby výsledky testu byly jakžtakž prokazatelné. Program z ARC nedělá nic jiného, než že simuluje kladení otázek lidskou bytostí, a pak porovnává odpovědi HALa a lidské bytosti a vede statistiku o celém průběhu testu. Výsledky jsou průběžně zobrazovány. Původně jsem i uvažovala o tom, že do testu zapojím několik známých, ale teď již nemám odvahu. Asi by to za této situace nebylo moc chytré.
12. 6. 2000
Celý víkend patřil přípravě na Turingův test. Studium tlustého manuálu, instalace programu, nastavení parametrů atd. mi zabralo celou sobotu a neděli. Skutečná devítitisícovka má na zodpovězení každičké otázky maximálně 2 sekundy. Asi tolik času, kolik potřebuje rychle myslící lidská bytost na promyšlení odpovědi a nadechnutí, aby mohla začít mluvit. Celý test prý trvá asi 1,3 miliony sekund, neboť pravý HAL obvykle limit 2 sekund na nalezení odpovědi nevyčerpá. Bohužel jeho výkonnost je asi 60 násobná proti mému počítači. Limit na odpověď jsem nastavila místo teoretických 120 sekund jenom na 60 sekund, i s tím rizikem, že HAL často bude muset vypsat zprávu, že odpověď nestačil odvodit. Takže, den co den bude položeno 1 440 otázek a asi v polovině případů se dočkám i odpovědi. Žádná sláva. Program nechám běžet přesně 30 dnů. Takže můj HAL si bude trápit hlavu asi 43 200krát. Zodpovězených otázek by měla být tak asi polovina, tj. asi 22 000. Přesně o půlnoci z 11. na 12. června jsem test spustila. Můj HALe, ukáž, co jsem tě naučila. Věřím, že mě nezklameš. Jinak zapůjčený program na Turingův test je starý asi tři roky. Jinak mám informace, že skutečný HAL podstupil ještě náročnější a komplexnější test a prý skvěle obstál. Bohužel výsledky nebyly z důvodu utajení zatím publikovány.
14. 6. 2000
První, zatím skutečně jen orientační, výsledky Turingova testu jsou nad moje očekávaní. Můj HAL dokáže za den zodpovědět místo předpokládaných 720 otázek kolem 1000. Asi u 100 odpovědí lze velmi jasně rozpoznat, že odpovídal HAL. To není zlé, ale zatím se nechci ukvapovat v závěrech. Jinak věřím, že počítač to vydrží. Statistika se sice průběžně ukládá a program je zkonstruován tak, že automaticky pokračuje u poslední neanalyzované otázky, ale každé zdržení by bylo nepříjemné. Turingův test bych chtěla mít do začátku dovolené z krku. Dovolená? Zatím nemám žádný plán.
15. 6. 2000
Epizoda. Při jízdě z práce domů jsem z dáli viděla vedle silnice stát odstavené auto. Přední kapota byla zdvižená a vedle stál servisní vůz. Když jsem místo míjela, poznala jsem Lerova. Neviděl mě. Najednou jsem pocítila chvění a touhu tak přirozenou a zřetelnou, jako, že slunce přes den svítí a přes noc hajá.
16. 6. 2000
Prohlížela jsem se nahá před velikým zrcadlem v ložnici. Hladila jsem si malá prsa, docela pěkné boky a ještě krásně kulatý -- prý harmonický -- zadek. Najednou jsem to zcela neodvolatelně pocítila a věděla jsem, že to půjde se mnou již celým životem. Přivřela jsem oči, natáhla krk, zaklonila hlavu, ruce zcela bezděčně začaly hladit klín a mé rty zašeptaly jediné slovo: "Loňa."

Domů | Předchozí díl | Další díl | Články